ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 03/30/21 11:19 AM

ВИДЕО: „Супер бабичката“ со нов подвиг- Марија на 99 години ја превзеде контролата на леталото Su-34!

Можеби има 99 години, но оваа супер бабичка нема намера да забави. Минатата недела, ветеранката од Втората светска војна, Марија Колтакова, полета со симулатор на летови Су-34 во нејзиниот роден град Воронеж, Русија.

„Супер  бабичката“, како што ја нарекуваат, веќе изведе бројни подвизи, вклучувајќи и  скокање со падобран, нуркање и балонирање со топол воздух.

Според пилотот, Колтакова се свртела со негова помош, а потоа самата ја презела контролата.

“Впечатокот е космички. Ми се допадна сè. Летав низ облаците и го видов Воронеж”, рече таа.

Пишувајќи на Инстаграм, ветеранката му се заблагодари на пилотот, објаснувајќи дека тие вежбале „аеробатика“ и „ставале гориво во авионот додека биле во воздухот“, истакнувајќи дека е разочарана што станува збор само за симулатор.

Поранешна волонтерка од Втората светска војна, Колтакова учествуваше во клучната битка за Курск и била дел од армијата што ослободи голем дел од Источна Европа, вклучително и Карков и Лавов.

Ивзор и фото: Инфорер.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7