ММС

Објавено на: 03/27/21 12:04 PM

Благодарам што ни го спасивте животот – Гужви во Белград за вакцинација

Ако се прашувате зошто на Саемот има незабележано гужви и зошто е невозможно да се најде паркинг, одговорот лежи во странските граѓани кои доаѓаат во Србија за да бидат имунизирани.

Додека цела Европа и регионот се борат да добијат какви било вакцини, Србија има на располагање дури четири вакцини, а сега несебично им ги нуди на своите соседи.

Група граѓани од Македонија пристигнаа на Саемот околу 10 часот. Двете дами не го криеја задоволството и ентузијазмот.

– И благодариме на Србија за спасување на нашите животи! Денес вакцините значат живот, Србите не знаат колку се задоволни што имаат вакцини, а да не ја спомнувам можноста за избор – вели постара дама за „Информер.рс“.

Нејзината ќерка додава дека тие го напуштиле Скопје рано утрово, бидејќи не знаеле кога ќе им дојде редот.

– Шокирани сме како сè работи совршено, сите се толку љубезни, сите пофалби и благодарност до Србија. Единствено жалење ни е што кафулињата се затворени, па не можеме да пиеме кафе на Кнез – додава помладата Македонка.

Денеска започна вакцинацијата на странски државјани, што ќе се одржи во Белград и Нови Сад.

Стопанската комора на Србија, во соработка со Владата на Србија, обезбеди 10.000 вакцини за бизнисмени и вработени од регионот како дел од имунизацијата на илјадници наши бизнисмени и вработени во компаниите.

Така, викендов беше организирана вакцинација во Белград за бизнисмени и нивни вработени од Босна и Херцеговина, Црна Гора, Северна Македонија, Албанија, како и за косовски бизнисмени.

На порталот Е-влада, се наведува дека покрај граѓаните на Република Србија, странски државјани со и без престој во Србија исто така можат да изразат интерес за вакцинација против Ковид-19.

Регионот ја доби поканата за вакцинација  со раширени раце, па влезот во Србија на граничните премини е без преседан.

Извор и фото: informer.rs


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.