ММС

Објавено на: 03/26/21 2:32 PM

Како на одмор во Грција – во понеделник српските државјани ќе ги слушнат условите

Во понеделникот грчкиот министер за туризам Харис Теохарис доаѓа во Белград на разговари со својата српска колешка Татјана Матиќ за соработката меѓу двете туристички економии, но, и за условите за патување на граѓаните меѓу двете земји.

Ресорното Министерство за трговија, туризам и телекомуникации во кратко официјално  соопштение најави дека ќе биде потпишана заедничка изјава за соработка, што, како што неофицијално дознава Нова.рс, треба да биде основа за иден договор или договор за тоа како да патувате летово .

„Самата изјава нема да ги обезбеди сите детали, но секој ќе знае повеќе за условите под кои Грција ќе ги признае дигиталните сертификати на Србија за патување“, објаснува изворот Нова.рс.

Дигиталниот сертификат за патување во Србија признаен од Грција, како што дознава Нова.рс, не мора да биде само сертификат за вакцинација, иако во случај на повеќето граѓани се очекува тоа да биде, но исто така и предвидува прифаќање на тестови за граѓани кои од одредена објективна здравена причина, не можат да се вакцинираат.

Грчкиот министер на средината на март објави дека земјата ќе ги отвори вратите на 14 мај за странските туристи кои биле вакцинирани или имаат негативен ПЦР тест. Она што може да биде проблематично што Европската унија, чиј дел е и Грција, објави дека ќе се прифатат сертификатите само за вакцините одобрени од Европската агенција за лекови.

Сепак, беше оставена можноста членките на ЕУ да ги решат условите за патување со други земји, кои не се членки на Унијата, со посебен договор, кој неофицијално беше толкуван како можност за овие земји да утврдат кои вакцини ќе ги препознаат.

„Грците најавија дека доаѓаат да им ја претстават претстојната сезона на нашите туристи, затоа веруваме дека тие ќе ни донесат повеќе детали за условите за патување. Не ќе биде прецизирано сè, но наскоро по оваа средба се очекува конкретен договор и договор, бидејќи туристичката сезона е на прагот “, убеден е изворот на Нова.рс.

 

извор:нова.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1