ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 03/25/21 12:51 PM

Зошто животот те одзема полека? Чекаме светот да ни помогне… -Потресна порака на родителите на малиот Гаврил

Гаврило Ѓурчевиќ е роден на 7 септември 2020 година во Крагуевац.

Првите три месеци тој убаво се развивал и напредувал. Никој не можел да претпостави дека нешто не е во ред.

Родителите забележале дека Гаврило престанал да ги движи рацете и нозете и има потешкотии при дишењето. Тие веднаш побарале стручна помош.

За жал се воспоставило дека станува збор за ретка невромускулна болест SMA1 (спинална мускулна атрофија тип 1).

Тоа е исклучително тешка и прогресивна болест која често има фатален исход.

Болеста е последица на мутација на ген и се манифестира со губење на основните животни функции како што се одење, варење, голтање и дишење. Не може да ја држи главата, да седи и да ползи.

Неговите родители на Твитер ја објавиле потресната приказна:

-Дали е ова наш живот? Дали е ова нашата судбина? Зошто животот е толку неправеден, зошто те одведува полека од мене, љубов. Дали знаеш, сине, како ме болат солзите, како боли оваа беспомошност? Болеста секој ден станува се посилна, добива на интензитет, а ти чедо мое, се посалбо си…

И ние, ми се чини, стоиме неподвижни и чекаме … Чекаме подобар живот, ве чекаме вас, чекаме светот да ни помогне. Помогнете ми на овој пат, помогнете му на нашето дете. Ништо повеќе не ни треба, нашиот живот стана секојдневна борба. Борба со мисли, борба за живот …

Ние сакаме да веруваме дека новиот живот е тука, зад аголот, нè чека ….

 

Извор и фото: Еспресо.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7