ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 03/25/21 12:27 PM

Вилма Рускоска за уапсените дилери на дрога:Се плашевме да не се пробие акцијата

Една година била следена криминалната група, која денеска беше уапсена во организираната акција. Сите биле следени, како и нивните телефони, кои се очекува да бидат вештачени. Ова го потврди шефицата на Јавното обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Рускоска, по утринската акција на полицијата и приведувањето на 21 лице, осомничени за продажба на дрога. Овие лица се однесени на распит.

-Ние имаме докази дека овие приведени лица сториле кривично дело недозволена трговија со опојни дроги и прекурсори. Не сакавме пред акцијата да спроведеме финансиска истрага, зсе плашевме да не ни се пробие целата акција, но од понеделник ве уверуваме дека ке почне и финансиска истрага, изјави Рускоска.

На прашањето дали во криминалот има вмешани припадници на МВР, Рускоска рече дека тоа ќе се утврдува.

-Сега нема полициски службеници, но ќе видиме понатмау кога ќе се вештачат телефоните кои се одземени, ако се најде комуникација сигурно дека ќе бидат осомничени и овластени службени лица, одговори овбинителката Рускоска.

Во акцијата се приведени се 21 лице, пронајдена и запленета е дрога, пари, автомобили, мобилни телефони, во денешната полициска акција во Грчец, Гази Баба, Чаир и Синѓелиќ.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1