ММС

Објавено на: 03/16/21 4:20 PM

Намирници кои ќе придонесат да имате подобра енергија

Без оглед на тоа дали сте се разбудиле чувствувајќи се уморно или пак, имате попладневен умор, ќе ве израдува веста дека постојат намирници кои се лесно достапни, а кои може да придонесат да имате подобра енергија. Всушност, се работи за намирници кои се богати со растителни влакна, поради што се варат побавно и придонесуваат за стабилно одржување на нивото на шеќер во крвта.

Сладок компир

Слаткиот компир е популарен насекаде низ светот. Богат е со влакна, но и со витамин А, магнезиум, железо и калиум. Тој има прекрасен вкус и не содржи шеќер.

Путер од кикирики и банана

Овие две намирници се совршен избор доколку имате недостиг на енергија. Бананата е богата со калиум, а во комбинација со путер со кикирики помага за подобра енергија.

Пуканки

Пуканките имаат малку калории, тие се добар извор на антиоксиданси и ја задоволуваат дневната потреба за енергија.

 

Извор:  index.hr


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.