ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 03/16/21 10:08 AM

Србија од следната недела ќе спроведе план за задолжително тестирање

Премиерката Ана Брнабиќ најави дека капацитетите за тестирање на ПЦР во Србија ќе бидат десеткратно зголемени и дека конкретниот план за тестирање на сите што ќе влезат во нашата земја ќе биде усвоен до почетокот на следната недела и како тоа ќе се спроведе.

„Намерата е да се зголемат капацитетите, особено на границите за да може да се тестира секој што се искачува. Во моментов правиме план како и штом имам конкретни информации, ќе ја информирам јавноста. Ќе видиме дали ќе биде на сметка на државата или сметка на луѓето, како и дали ќе се прави разлика помеѓу нашите и странските државјани, рече Брнабиќ, одговарајќи на прашањата на новинарите.

Таа рече дека конкретниот план ќе биде усвоен до почетокот на следната недела и дека целта е десеткратно зголемување на капацитетите за тестирање на ПЦР.

Преземено од: http://www.rtv.rs/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7