Како да се спречи стареењето со храна не со скапи козметики
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 03/14/21 9:23 PM

Како да се спречи стареењето со храна не со скапи козметики

Стареењето на кожата е природен процес. Но, многу луѓе сакаат да го одложат или барем да го забават. За ова не треба да прибегнувате кон третмани за убавина. Доволно е да ја прегледате вашата исхрана за да вклучите три намирници за кои дерматолозите велат дека ќе помогнат во справувањето со стареењето.

Лук

Студиите покажуваат дека соединенијата во него го намалуваат формирањето на брчки по изложеност на ултравиолетови зраци, го штити колаген од оштетување, вели дерматологот д-р Рајани Ката.

Цимет

Многу билки и зачини, вклучувајќи каранфилче, цимет и оригано, се моќни концентрирани извори на антиоксиданти. Тие ги потиснуваат штетните ефекти на слободните радикали, кои го оштетуваат целото тело, не само кожата.

Пилешко

Посно месо како пилешко или мисирка е богато со биорасположив витамин Б3 или никотинамид. Студиите покажуваат дека никотинамидот може да спречи развој на одредени видови на рак на кожата, како и хиперпигментација предизвикана од сонце. Познат е и по своето антиинфламаторно дејство.

Извор и фото:  Здраве.то


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7