ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 03/9/21 7:52 PM

Шест недели по вакцинирање не сте безбедни, порача српскиот доктор Миланко Шеклер и замоли да престанат луѓето со тестовите за антитела

Вирусологот и микробиолог Миланко Шеклер од Србија  во телевизиско интервју изјавил дека е лудо за милион луѓе да мерат антитела, што денес станало популарно натпреварување.

– Антителата не се единственото ниво на заштита, постои и клеточен имунитет кој е многу важен и сите го игнорираат. Значи, количината на антитела не е нешто со што треба да се фалиме и да се натпреваруваме едни со други, бидејќи тоа не е единствената референца за заштита. Од 36 лица, имав најмал број на антитела, токму поради вас новинарите, затоа што постојано ме повикувате да гостувам во емисии, а веројатно поради стрес, не успеав да развијам доволен број антитела, утрово јас завршив на брза помош од замор – нагласува тој.

– Сè треба да се затвори. Јас сум во контакт со лекарите кои ми велат дека повеќе не можат да ја издржат оваа состојба, нашиот здравствен систем нема да пропадне, но луѓето во здравствената заштита ќе пропаднат. Слушам приказни на лекари за тоа како им е најтешко кога бришат пораки од мртви пациенти. Тие се навикнати на пациенти кои понекогаш умираат, но никој не може да го издржи тоа секој ден да умираат луге – изјави докторот за РТС.

Тој ги предупреди луѓето дека се заштитени шест недели од првата вакцина, без разлика која вакцина ја примиле и дека секое опуштање е фатално.

Д-р Шеклер советува  дека по вакцинирањето треба да се  избегнуваат стресни ситуации што е можно повеќе, да се спие доволно, грижа за исхраната, но исто така објасни и колку лугето се небезбедни по првата доза на вакцината.

„Потребно е одредено ниво на антитела за да се постигне одредена заштита, некои вакцини стануваат побрзи, велат„ Фајзер “прави побрз скок на антитела,„ Спутник “прави нешто малку послабо, исто толку брз а е „ Синофарм “што има најмалку реакции на вакцините. Зошто? Тој  почнува да создава антитела десетина дена по втората доза и трае до четвртата недела. Постојано повторував дека  по шест недели од  првата доза сметајте дека не сте безбедни, а тоа уште важи. Без разлика која вакцина сте ја примиле, тое нека ви влезе во глава“-, порача тој.

Извор и фото: mondo.rs/ novosti.rs


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7