ММС

Објавено на: 03/2/21 10:28 AM

Рецепт: Како да направите карамела без трошка шеќер?

Сите знаеме дека карамелот е направен од шеќер – но има и поздрава верзија на оваа вкусна смеса. Има вкус многу сличен на оригиналот, но не ви треба ни трошка шеќер за да го направите.

За да подготвите лажна карамела, користете меки урми и тахини, или паста од мелено семе од сусам.

Иако рецептот е многу едноставен, треба да имате предвид неколку детали.

Ако немате меки урми на располагање, важно е да ги натопите во топла вода навечер пред да го подготвите рецептот за да ги омекнете. Ова е особено важно ако немате на располагање добар блендер.

За добра лажна карамела, исто така е важно да се користи квалитетни тахини. Постојат различни брендови на пазарот кои при орање кријат горчлива маса што личат на парче глина, но наметсто тоа можете да  купете течно.

Состојки

150 грама меки урми без семки

3 лажици тахини

малку сол

Подготовка

Во блендер ставете ги омекнати урми,   тахини и сол и измешајте сè заедно додека не добиете еднолична смеса како карамела.

Во случај смесата да биде премногу тврда, додадете малку вода и билни алтернативи за млеко исто како тоа од бадеми.

Можете да го послужите со овошје, чоколадо, но може и да го прмачкате врз торта.

 

Извор: Raport.ba


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.