ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 03/1/21 5:26 PM

Три години затвор за поранешниот претседтел на Франција, Никола Саркози

Поранешниот претседател на Франција, Никола Саркози (66) и двајца негови поранешни соработници се осудени на три години затвор, од кои две условно, пиради корупција корупција.

Саркози беше прогласен за виновен за обид за поткуп на судијата Жилбер Азибер, кому му нудел престижна работа во Монако, во замена на информации за кривична истрага за неговата политичка партија.

Во пресудата судијата стои дека Саркози може да одлежи домашен притвор.

На Саркози наскоро треба да му се суди и за друг случај што се однесува на таканаречената афера „Бигмалион“, во која е обвинет за лажно претерано трошење во неговата претседателска кампања во 2012 година.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1