ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 03/1/21 3:43 PM

Од 1.208 тестирани, 234 новозаразени со Ковид-19, во изминатите 24 часа почнале седуммина

Министерството за здравство информира дека, согласно податоците од Институтот за јавно здравје,

во последните 24 часа се направени 1.208 тестирања, а регистрирани се 234 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 99, Прилеп – 26, Кавадарци – 19, Куманово – 17, Струмица – 15, Неготино – 9, Тетово и Кочани – по 7, Гостивар – 6, Штип и Велес – по 5, Охрид и Гевгелија – по 4, Струга – 3, Виница – 2, Битола, Крива Паланка, Дебар, Делчево, Берово и Пробиштип – по 1.

Регистрирани се 274 оздравени пациенти од: Скопје – 138, Кавадарци – 33, Неготино – 19, Велес – 10, Крива Паланка и Ресен – по 8, Штип – 7, Куманово – 6, Тетово, Битола, Струмица, Делчево и Кратово – по 5, Гостивар, Гевгелија, Свети Николе и Валандово – по 3, Кочани, Кичево и Пробиштип – по 2, Берово и Богданци – по 1.

Пријавени се вкупно 7 починати лица. Починати се по 2 пациенти од Скопје (68г – странец хоспитализиран во Скопје, 86г), 2 пациенти од Крушево (71г,71г), и по еден пациент од Тетово (62г), Прилеп (85г) и Пробиштип (71г). Од пријавените смртни случаи сите се починати во болнички услови.

Направени се 1.208 тестови преку: ИЈЗ-309, ЦЈЗ Скопје-58, Авицена-0, Биотек-161, Жан Митрев (Филип Втори)-152, Систина-257, Лаор–0, МАНУ-0, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-2, ГАК-0, Синлаб-0, Ремедика-0, ИБЗД Козле-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 269, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, лаборатории од странство-0.

Досега во земјата се направени вкупно 523.726 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 103.020, бројката на оздравени пациенти е 91.507, на починати е 3.144, а бројот на активни случаи изнесува 8.369.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 45070, активни 3719

Куманово 5605, активни 290

Тетово 5471, активни 292

Прилеп 5431, активни 658

Гостивар 3795, активни 154

Штип 3665, активни 121

Велес 3459, активни 257

Битола 3441, активни 181

Кавадарци 3405, активни 604

Охрид 3257, активни 440

Струмица 2728, активни 185

Струга 2417, активни 190

Кочани 1829, активни 74

Кичево 1778, активни 70

Неготино 1253, активни 217

Гевгелија 1224, активни 186

Свети Николе 1109, активни 23

Крива Паланка 837, активни 83

Ресен 813, активни 61

Дебар 795, активни 44

Радовиш 744, активни 25

Делчево 745, активни 185

Берово 643, активни 25

Пробиштип 545, активни 24

Виница 523, активни 25

Валандово 368, активни 27

Крушево 284, активни 71

Кратово 277, активни 29

Богданци 275, активни 46

Демир Хисар 266, активни 15

Македонски Брод 252, активни 7

Демир Капија 242, активни 32

Македонска Каменица 193, активни 3

Пехчево 186, активни 4

Дојран 95, активни 2.

Министерство за здравство


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1