ММС

Објавено на: 02/28/21 9:32 PM

Хирург присуствувал на сопственото судење од операционата сала

За време на пандемијата и далечинската работа од дома и конференции преку Интернет, се случија секакви, барем невообичаени ситуации, предизвикани или од проблеми со техничката исправност на уредот, или од бизарни сцени што се појавија на екранот.

На списокот на овие необични ситуации се најде и случајот на хирург од Сакраменто кој се приклучил на интернет-судењето пред Високиот суд и тоа за време на операцијата.

Снимката „адвокатот на мачки“ – адвокат од Тексас, кој за време на судското сослушување преку видео врска одеднаш се претвори во виртуелна мачка и не успеа да го исклучи филтерот на Зума, стана сензација што се споделуваше на Интернет со недели.

Сега, расеан лекар влезе во аналите на бизарните видео конференции.

Пластичен хирург од Северна Калифорнија кој се појави на судењето за сообраќаен прекршок преку видео конференција го изненади судија од Сакраменто кога се вклучи директно од операционата сала.

Среде бучавата на медицинските помагала, звуците на вшмукување течност и сјајот на рефлекторите во операционата сала, Скот Грин се појави во виртуелната судница пред судијата на Високиот суд во Сакраменто, Гери Линк, подготвен да започне со операција.

„Добро попладне, господине Грин. Дали сте достапни за судење? “-Праша службеникот на судот. „Изгледа дека сега сте во операционата сала?

„Да, господине“, одговара Грин. „Да, во моментов сум во операционата сала. Јас сум достапен за судење. Продолжете “, одговори обвинетиот.

Судењата за сообраќајни прекршоци според законот мора да бидат отворени за јавноста. Поради ограничениот број на луѓе кои можат да останат во судницата и пандемијата со коронавируст, претресите што се водат пред Врховниот суд во Сакраменто се емитуваат во живо и се објавуваат на YouTube.

Обвинетиот д-р Грин во ниту еден момент не беше збунет и со спуштена глава ја продолжи својата работа, но Линк не беше воодушевен од сцената иако бранителот се обиде да ја релативизира сцената на која присуствуваа.

„Значи, освен ако не грешам, го гледам обвинетиот кој е на средина од операционата сала, се чини дека тој е активно ангажиран во обезбедување услуги на пациентот. Дали е тоа точно, господине Грин? Или треба да кажам д-р Грин? “Се слушна прашањето на Линк, пригушено од бучавата на медицинските помагала.

„Не се чувствувам пријатно и се грижам за благосостојбата на пациентот ако операцијата е во тек, и покрај фактот што офицерот е тука денес“, праша адвокатот.

Грин го уверуваше судијата Линк дека сè е во ред и дека покрај него има уште еден хирург кој ќе може да го преземе функцијата додека тој ја даде изјавата. Сепак судијата инсистираше дека не е соодветно да продолжат и понуди друг датум за рочиштето.

Лекарот се извини, а врската беше прекината.

Калифорнискиот медицински одбор реагираше на овој настан и изјави дека ќе го разгледа инцидентот, нагласувајќи дека „очекуваат лекарите да ги почитуваат стандардите кога лекуваат пациенти“.

rts.rs

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.