ММС

Објавено на: 02/28/21 4:58 PM

Чудо на природата: Цреша што расте на црница

Во Италија, помеѓу населбите Грана и Казорко, се наожа вистинско  чудо на природата – двојно дрво! Тоа е цреша што растеше на црницата.

Жителите оваа комбинација ја нарекуваат “Bialbero de Kazorco”, што во превод значи „двоспратно дрво Казорза“ или уште подобро – двојно дрво! На црешата, расте на црница.

Никој навистина не знае како црешата успеа да оживее и да преживее во таква бизарна позиција.

Локалните жители веруваат дека птиците можеби  испуштиле камен од цреша летото врз дрвото црница, а потоа пораснала цреша што ги пуштила своите корени низ црницата.

republika.rs

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.