ММС

Објавено на: 02/28/21 4:17 PM

Регистрирани 305 нови ковид позитивни, 167 оздравени и 11 починати

Нови 305 случаи на ковид-19 од направени 2.533 тестирања се регистрирани во изминатите 24 часа. Оздравени се 167 пациенти, а починале 11 лицa, соопшти Министерството за здравство

Најмногу нови случаи има во Скопје 153, Кавадарци – 30, Куманово –22,  Прилеп – 21, Тетово – 18, Неготино – 14, Охрид – 11, Гостивар и Гевгелија – по 6, Струга – 5, Штип и Битола – по 4, Ресен – 3, Велес и Делчево – по 2, Струмица, Кичево, Богданци и Демир Капија – по 1.

Регистрирани се 167 оздравени пациенти, од кои во Скопје – 71, Прилеп –26, Велес – 10, Куманово и Струмица – по 6, Штип и Битола – по 5, Тетово и Гостивар – по 4, Кавадарци, Делчево и Кичево – по 3, Гевгелија, Богданци, Кочани, Пробиштип, Виница и Кратово – по 2, Неготино, Охрид, Ресен, Крива Паланка, Радовиш, Валандово, Крушево, Демир Хисар и Дојран – по 1.

Пријавени се вкупно 11 починати лица – четворица од Скопје (79г,72г,67г,57г),  тројца пациенти од Прилеп  (79г,71,70), двајца од Гевгелија (85г,71г), и по еден од Куманово (77г) и Битола (80г). Од пријавените смртни случаи сите се починати во болнички услови.

Направени се 2.533 тестови преку: ИЈЗ-553, ЦЈЗ Скопје-41, ЦЈЗ Битола-121, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-3, Судска медицина -1, УК Пулмологија со алергологија –1, Жан Митрев (Филип Втори)-145, Авицена-318, Биотек-348, Систина-318, Лаор–424, Синлаб-22, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 238.

Досега во земјата се направени вкупно 522.518 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 102.787, бројката на оздравени пациенти е 91.233, на починати е 3.137, а бројот на активни случаи изнесува 8.417.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови, Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 44972, активни 3760

Куманово 5590, активни 280

Тетово 5464, активни 291

Прилеп 5405, активни 633

Гостивар 3789, активни 151

Штип 3659, активни 123

Велес 3454, активни 262

Битола 3440, активни 185

Кавадарци 3386, активни 618

Охрид 3253, активни 436

Струмица 2713, активни 175

Струга 2414, активни 187

Кочани 1822, активни 69

Кичево 1778, активни 72

Гевгелија 1220, активни 185

Неготино 1244, активни 227

Свети Николе 1109, активни 26

Крива Паланка 835, активни 90

Ресен 813, активни 69

Дебар 794, активни 43

Радовиш 744, активни 25

Делчево 744, активни 189

Берово 642, активни 25

Пробиштип 544, активни 26

Виница 521, активни 23

Валандово 368, активни 30

Крушево 284, активни 73

Кратово 277, активни 34

Демир Хисар 266, активни 15

Богданци 275, активни 47

Македонски Брод 252, активни 7

Демир Капија 242, активни 32

Македонска Каменица 193, активни3

Пехчево 186, активни 4

Дојран 95, активни 2


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.