ММС

Објавено на: 02/28/21 1:05 PM

Станувај сине, сабота е, кафулињата се отворени до два! -Мајките порано ги будеа децата за на училиште, сега за во кафеана

Во нашето соседство стапија на сила новите построги мерки против кoрона -вирусот и тие првенствено се однесуваат на скратеното работно време на угостителските објекти кои сега работат до 14 часот. Ова особено ги налути, не само угостителите, туку и на кафулињата, затоа што сега немаат време за вообичаени активности за време на викендите.

И, ако немаат причина да се жалат на растот на бројот на короните, на социјалните мрежи се прават разни шеги во врска со построгите епидемиолошки мерки, и додека сите се прашуваат кога ќе можат повторно да го пречекаат утрото во кафулето, едно видео посебно предизвика внимание.

“Ајде Срџо станувај, сабота е наутро, кафулињата се отворени до два, мора да станеш. Како е овој сон сега?”

Така почнува видео снимката во кој мајката доаѓа во собата на нејзиниот син да го разбуди.

Сепак, синот се протега во кревет и ја моли мајката да го пушти да поспие  уште 5 минути. Мајката продолжува да го убедува, велејќи му дека „тој треба да се опие до 14 часот и да не доцни случајно во барот“.

Додека синот продолжува да се протега на креветот, мајката потоа помага во форма на шише жестокост што служи за нејзино будење и го тера малку да пие за да стане од кревет.

Секако, видеото е комично и покажува колку многу ни недостасува времето  го пропуштаме времето кога можевме да се движиме и да уживаме послободно, пред да се  појави опасноста од корона-вирусот.

mondo.rs


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.