ММС

Објавено на: 02/28/21 10:24 AM

Од срцев удар почина Милан Бандиќ, градоначалникот кој шест мандати го водеше Загреб

Градоначалникот на Загреб, Милан Бандиќ, почина ноќта во саботата кон неделата. Веста за неговата смрт ја потврди за 24 часа неговиот долгогодишен соработник, доктор и директор на Наставниот институт за јавно здравје „Д-р Андрија Штампар“, Звонимир Шостар.

Смртта на градоначалникот ја потврди и клиничката болница Свети Дух, пренесуваат медиумите.

Милан Бандиќ е роден во 1955 година во селото Бандига Бриг во општина Груде. По гимназијата и основното училиште во Груде, заминал на студии во Загреб. Завршил Факултет за политички науки. Покрај студиите, тој работел и на истовар на шеќер и јаглен и малтерисување на фасадите на градските згради. После колеџот, тој ја отслужил својата воена служба и се вработил во загребскиот Лед.

Со главниот град на Хрватска ќе управува 46-годишната заменик-градоначалничката Јенела Павичиќ-Вукичевиќ.

Павичиќ-Вукичевиќ ќе ја преземе функцијата како една од двете заменички на градоначалникот која важеше за близок соработник на Бандиќ. и е со него од почетокот на кариерата. Дека таа ќе управа со Градот Загреб до изборите, потврдија и од партијата на Трудот и солидарноста на Бандиќ. За разлика од неа, другата заменик-градоначалничка, Оливера Мајиќ, пишуваат хрватските медиуми, не важи за човек од блиските кругови на починатиот градоначалник.

Кога Бандиќ првпат беше избран за градоначалник во 2000 година, Павичиќ-Вукичевиќ била секретар на градската организација на партијата и членка на Градското собрание на Загреб. Три години подоцна, таа стана член на Парламентот, а во 2008 година секретарка на Градскиот секретаријат за образование, култура и спорт.

Таа во два мандати беше заменик-градоначалничка, првиот од 2009 до 2013 година, а по втор пат беше избрана во 2017 година на непосредни локални избори.

Јелена Павичиќ-Вукишевиќ е исто така потпретседателка на Партијата за труд и солидарност.

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.