ММС

Објавено на: 02/26/21 1:54 PM

Вселенски туризам во најава

Се чини неверојатно, но сигурно е дека 2021 година ќе го означи почетокот на вселенскиот туризам. Се реализира првата цивилна мисија во вселената, а неколку американски компании во голема мерка дизајнираат идни патувања, инвестираат во ветувачка и нова гранка на туризмот и составуваат списоци на заинтересирани патници.

Првата цивилна вселенска мисија
SpaceX неодамна објави дека ќе ја изврши мисијата Inspiration4, односно ќе ја лансира капсулата Crew Dragon во вселената. Капсула со неколку членови на екипажот кои не се астронаути, ќе кружат околу Земјата во вселенското летало Resiliance. Настојувањето ќе се реализира во последниот квартал од 2021 година, а мисијата беше поддржана и одобрена од американската вселенска агенција НАСА.

Идејата за овој потфат е да се соберат средства за детската истражувачка болница Сент Џон. Детска истражувачка болница Jуд, која се занимава со медицинско истражување и лекување на тешки форми на рак кај најмладите.

Главниот донатор (и иден член на екипажот на Crew Dragon) е Џеред Ајзакман, основач и директор на американската компанија Shift4 Payments. Тој донираше 100 милиони долари на детската болница и изјави дека целта на овој потфат е да собере уште 200 милиони долари. Покрај Исакман, член на екипажот ќе биде и Хејли Акерно, лекар од болницата Сент Мери. Џуд, како и неколку членови на екипажот кои се донатори на болницата, и кои ќе бидат избрани по натпреварот преку Интернет. Имињата ќе бидат објавени наскоро, а се наведува дека сите членови на екипажот ќе мора да поминат одредена обука пред да бидат испратени во вселената.

SpaceX (www.spacex.com) е компанија од Калифорнија, која дизајнира, произведува и лансира најнапредни ракети и вселенски летала во светот. Идејата на основачот, Илон Маск, беше да направи револуција во вселенскиот транспорт, односно да го овозможи патувањето во вселената. Најавувајќи ја годинашната пионерска мисија, Маск изјави дека тоа е важна пресвртница на патот кон тоа пристапот до вселената да биде подостапен. Тој додаде дека смета дека е многу возбудливо што во иднина луѓето ќе сакаат да патуваат во вселената и да можат да доживеат таков вид на патување.

Наскоро се очекува и реализација на други приватни мисии во вселената организирани од Спејс Икс. Така, уште во 2018 година беше потпишан договор со јапонскиот милијардер Маезава за посета на Месечината со ракетата Старшип. Ова патување е закажано за 2023 година, а Маезава ќе биде првиот не-астронаут што кружи околу Месечината. Летот ќе помогне во финансирање на развојот на програмата Спејс Х.

Аксиом Спејс исто така планира наскоро да ја започне својата прва приватно лансирана вселенска мисија. Мисијата Ax-1 ќе започне во јануари 2022 година, ќе замине од Меѓународната вселенска станица, а љубопитни патници во вселената ќе бидат: Лери О’Конор, американски претприемач, Марк Пети, канадски инвеститор и филантроп и Итан Стиб, Израелски бизнисмен. Командант на екипажот ќе биде Мајкл Лопез Алегриа, потпретседател на „Аксиом простор“ и поранешен астронаут на НАСА. Цената на билетот за ова патување е 55 милиони долари.

Преземено од: https://citymagazine.rs/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.