ММС

Објавено на: 02/25/21 12:37 PM

5 намирници кои даваат повеќе енергија од шоља кафе

Луѓето кои страдаат од замор и поспаност често посегнуваат по кафе наутро како инстант решение. Сепак, треба да се има предвид дека ова не е единствената опција и токму во денешниот текст ќе се занимаваме со оваа тема. Постојат многу причини за недостаток на енергија, но често се јавува поради нездрав начин на живот. Претерувањето никогаш не е паметно, особено ако зборуваме за слатки, грицки, пица, колачи, преработена храна и сосови.

Премногу зачинети јадења не се корисни, бидејќи доведуваат до физички и ментален замор. Од друга страна, едноставните шеќери доведуваат до осцилации на нивото на шеќер во крвта и ненадејни промени во расположението. Веројатно се прашувате што може да се направи во врска со тоа прашање, но ние, како и секогаш, го имаме одговорот. Откријте која храна е само плус во секојдневното функционирање.

Банана
Ова овошје е одличен избор на закуска пред или после тренинг, бидејќи е богато со шеќери кои брзо се распаѓаат, а не треба да заборавиме на магнезиум и калиум, кои ги хранат и мускулите и мозокот и ефикасно се справуваат со заморот.

Спанаќ
Оваа храна е богата со минерали, кои се исто така важни за работата на нервниот систем. Железото го издвојуваме како одличен сојузник во одржувањето на физичката и менталната сила. Се предлага да се додаде малку сок од лимон во текот на подготовката, поради витамин Ц витамини од групата Б веќе се во неговиот состав, што е одлично за метаболизмот и виталноста.

Јајца
Во случај да не сте знаеле, јајцата содржат триптофан и тирозин, што значи дека нивниот внес го регулира лачењето на серотонин, односно допамин. На тој начин, стануваме поживи и помотивирани. Исто така постои и селен, благодарение на што е полесно да се надмине летаргијата и заморот.

Темно чоколадо
Најдобро е да го консумирате оној кој содржи повеќе од 70% какао, бидејќи го зголемува расположението и нивото на енергија. Темното чоколадо исто така содржи кофеин и теобромин, алкалоиди кои само го зголемуваат овој ефект.

Лосос
Познато е дека оваа риба е извор на есенцијални масни киселини, пред се Омега 3, кои го регулираат нивото на серотонин. Витаминот Д го поддржува производството на мелатонин, кој ни помага да спиеме подобро и на тој начин да бидеме одморени.

Преземено од: https://citymagazine.rs/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.