Го удрил, па побегнал: Уапсен камионџија од Македонија поради сомнение дека усмртил човек на автопат
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 02/24/21 3:19 PM

Го удрил, па побегнал: Уапсен камионџија од Македонија поради сомнение дека усмртил човек на автопат

Полицијата во Лесковац ја расветлила сообраќајната несреќа во која загинал дваесет и седумгодишен човек и го уапсила лицето Б.Р. (1996) од Северна Македонкја поради сомнение дека го усмртил лицето на автопат.

Македонскиот возач на камион се товари дека го извршил кривичното дело „тешко дело против безбедноста во јавниот сообраќај, загрозување на јавниот сообраќај и недавање помош на повредено лице во сообраќајна незгода“.

Тој се осомничен дека ноќта помеѓу 13 и 14 февруари оваа година во близина на Грделица, управувајќи со кампион го удрил 27-годишниот човек кој од здобиените пореди починал на лице место.

Б.Р. после незгодата не сопрел туку продолжил да вози. На осомничениот по налог на основото јавно обвинителство во Лесковац му е одредено задржување до 48 часа и со кривична пријава е спроведен до надлежното обвинителство.

 

извор: rts.rs

фото: turizmo.rs

 

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7