ММС

Објавено на: 02/24/21 1:31 PM

Мајка додека беше бремена три недели повторно забремени и роди близнаци – Редок случај на суперфетација

Близнаците на Ребека Робертс се родиле на ист ден, но биле зачнати со разлика од три недели. Ноа и Розали се близнаци на суперфетација и се еден од само 14 примери некогаш родени во светот.

Девојката која остана бремена додека беше бремена три недели роди здрави близнаци. Ребека Робертсон (39) од Троубриџ во Велика Британија открила дека има близнаци, но се шокирала кога и рекле дека се разлика, точно три недели.

Имаше само 13 документирани случаи на суперфетација во светот пред малите Ноа и Розали да се родат во септември минатата година. Ребека рече дека нејзината бременост е преплавена со емоции затоа што смета дека лекарите скоро се обидуваат да докажат дека нешто не е во ред со помалиот близнак, бидејќи суперфетацијата е многу невообичаена.

Мајка на три деца рече дека таа и нејзиниот партнер Рис Вивер откриле дека чекаат бебе во февруари минатата година, пред првото заклучување во Велика Британија.

„Тие ми понудија рано скенирање, во седмата недела, а Рис можеше да дојде на преглед, бидејќи во тоа време болниците беа сè уште отворени. Го видовме нашето бебе. Таа беше многу мала и ни рекоа дека чекаме едно дете. По неколку недели, направив ултразвук во 12-та недела. „За жал, на Рис не му беше дозволено да влезе во болницата бидејќи започна заклучувањето“, вели Ребека.

Тогаш и беше кажано дека очекува близнаци, но додаде дека работите одеднаш станале „уште поневеројатни“.

„Беше многу очигледно дека едниот близнак е многу поголем од другиот. Меѓу нив имаше разлика во големината од три недели. Тие не можеа да разберат што се случува и зошто разликата во големината е толку голема. По повеќекратни прегледи, специјалист за близнаци од болницата ‘Bath Royal United’ дошол до заклучок дека повторно имам овулација. Јас всушност забременив додека бев бремена “, рече Ребека.

Двојката беше шокирана од веста и Ребека призна дека отишла дома и ја „гуглала“ суперфетацијата.

„Ни рекоа дека е многу, многу ретко и откривме дека има само уште неколку други приказни. Имено, има само 13 документирани случаи во светот “, додаде таа.

Ребека, која веќе има 14-годишна ќерка Самер од претходната врска, рече дека бременоста станала загрижувачка бидејќи некои лекари биле убедени дека нивната дијагноза на суперфетација не е веројатна. Тие беа загрижени дека нешто не е во ред со помало бебе или дека не се развива правилно, пренесува 24 sata.hr.

„Како да се обидоа да докажат дека нешто не е во ред, тие беа убедени дека не станува збор за суперфетација. Нашиот свет се сруши, јас воопшто не можев да уживам во бременоста, сите работи што треба да ги уживам ги немав. Беше многу, многу страшно. Тоа беше период на постојани вознемирувања и падови. Кога докторот ни рече дека не смета дека е суперфетација, тоа навистина нè погоди“, рече таа.

Преземено од: https://nova.rs/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.