ММС

Објавено на: 02/24/21 7:40 AM

Денеска ново рочиште за организаторите на „27 април”

Во Основниот кривичен суд Скопје денеска треба да продолжи судењето за организаторите на настаните во Собранието од 27 април 2017 година.

Случајот се наоѓа во доказна постапка и го води судијата Илија Трпков, а застапник на обвинението е Вилма Русковска.

Обвинети во овој предмет се поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, ексминистрите за транспорт и врски и за образование, Миле Јанакиевски и Спиро Ристовски, како и поранешниот директор на УБК, Владимир Атанасовски.

Тие се товарат дека сториле кривично дело „терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста”.

МИА


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.