Суптилни сиптоми на Ковид 19 важни за лицата постари од 65 години
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 02/23/21 2:36 PM

Суптилни сиптоми на Ковид 19 важни за лицата постари од 65 години

Луѓето постари од 65 години припаѓаат на ризичната група кога станува збор за развој на потешки симптоми на коронавирус, па затоа е особено важно да се обрне внимание на најсуптилните знаци на болеста.

Некои луѓе постари од 65 години нема да развијат симптоми вообичаени за инфекција со коронавирус.

Може да се појават некои атипични знаци на болеста, што првично може да ја отежни дијагнозата и да отстапи од „вистинскиот пат“.

Постарите луѓе исто така треба да ги следат суптилните знаци на инфекција, а има неколку.

Когнитивни проблеми

Ретки, но важни знаци кои можат да укажуваат на инфекција со коронавирус кај постари лица, а кои можат да ги забележат членовите на семејството, се променетото однесување на личноста, се чини дека „не е сè нивно сопствено“.

„Може да се случи некое лице да спие повеќе од вообичаено или да го изгуби апетитот. Таа може да изгледа невообичаено безвучна или збунета, губи ориентација. Вртоглавица и падови се исто така можни “, вели д-р Питер Бејли.

Тој посочува дека можеби не е лесно да се разликуваат симптомите на ковид од вообичаениот замор или ментален пад што доаѓа со возраста. Ако постара личност близу вас не се однесува поинаку на овој начин, д-р Бејли советува тест за корона.

Постарите луѓе се повеќе склони кон делириум

Постарите пациенти се повеќе склони кон развој на делириум отколку другите возрасни групи, особено ако веќе имаат одредени состојби како што се деменција, хроничен замор, претходен мозочен удар и слично.

Поради делириум, луѓето се борат да ја задржат концентрацијата и вниманието, стануваат збунети и поспани. Тие имаат проблеми со размислување, спиење и емоции, пишува Best Life.

Дури и најмалите промени можат да бидат знак на ковид

Бидејќи тие веќе имаат повеќе здравствени проблеми, симптомите на коронавирусот обично не се јавуваат кај постари лица. Експертите претпоставуваат дека причината може да биде тоа што имунитетниот систем исто така се менува со возраста. Неговата способност да регулира некои симптоми се намалува со текот на времето.

Затоа, нагласуваат, важно е да се следат сите промени кај постарите лица.

Преземено од: https://rs.n1info.com/
Фотографија: Pixaba


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7