ММС

Објавено на: 02/23/21 1:53 PM

Загина 28 годишник при забава за откривање на полот на бебето во Њујорк

Идниот татко од државата Њујорк починал откако експлодирал апаратот што го правел за забава на која требало да го открие полот на детето, објави полицијата.

Кристофер Пекни (28) додека го склопувал уредот кога тој експлодирал.

Полицијата соопшти дека Пекни загинал во експлозијата, и дека неговиот едногодишен помлад брат Мајкл бил повреден и пренесен во болница.

Забави кои го откриваат поплот на бебето се одржуваат кога родителите дознаваат дали ќе добијат момче или девојче.

Полицијата не прецизираше кој уред ја предизвикал експлозијата во неделата. Државната полициска служба на Њујорк и единицата за отстранување бомби го испитуваат инцидентот.

Портпарол на државната полиција за Њујорк Тајмс изјави дека уредот се состои од некаква цевка, без да даде дополнителни детали.

Говорејќи за весникот, најстариот брат на Пекни, Питер Пекни јуниор, го опиша она што се случи како „најлудата несреќа што можеше да ја замисли“.Тој не знаел што ја предизвикало експлозијата.

Смртта на Пекни е последна во низата катастрофи што со години се поврзани со забави кои го откриваат полот на детето.

Предвидувањата честопати се забави, со „големото откритие“ обележано со огномет и обоени димни бомби. Но, неколку големи забави тргнаа наопаку и неколку луѓе починаа.

Еден човек од Мичиген беше убиен на почетокот на овој месец, откако беше погоден од шрапнел од „мал уред како топ“ испукан за време на прославата, соопшти полицијата.

Пожари избувнале на уште две забави на кои се открива полот – во Калифорнија во септември 2020 година и во Аризона во април 2017 година.

Пожарот предизвикан во Ел Дорадо во Калифорнија изгоре повеќе од 19 000 хектари, уништи многу куќи и стотици луѓе мораа да ги напуштат своите домови.

Преземено од: https://www.bbc.com/
Фотографија: Facebook


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.