ММС

Објавено на: 02/23/21 1:45 PM

Британците масовно започнаа со резервации за одмори, по најавите за олабавување на ковид мерките

Планот за ублажување на корона мерките во Велиа Британијка предизвика лавина од резервации за одмор во странство, влевајќи надеж кај тур-операторите и авиокомпаниите дека летото може да донесе олеснување на кризата со корона.

Деталите Британците ќе ги дознаат на 12 април, кога владата ќе објави анализа на патувањата. Лондон соопшти дека забраната за повеќето патувања во странство ќе остане на сила барем до 17 мај.

Вчерашното соопштение на премиерот веќе предизвика лавина резервации за одмор во странство. Најголем интерес за празници во Грција, Шпанија и Турција.

Водечкиот европски тур-оператор ТУИ објави дека во понеделникот забележале најмногу резервации за повеќе од еден месец, истакнувајќи го големиот интерес на граѓаните за летни одмори во Грција, Шпанија и Турција, според Би-Би-Си.

Томас Кук вели дека сообраќајот на неговата веб-страница е зголемен двојно по 15 часот во понеделникот, со поплавување резервации за дестинации во Грција, Кипар, Мексико и Доминиканската Република.

Авиокомпанијата „easyJet“објави резервациите со попуст за летови за повеќе од четири пати, додека резервациите за летни одмори на локации како Аликанте, Малага, Палма, Фара и Крит имаа повеќе од четири пати.

Повеќето резервации биле резервирани за август, а потоа следел јули, па септември, според Би-Би-Си.

„Додека чекаме повеќе детали, јасно е дека амбицијата на владата е да ги отвори меѓународните патувања во наредните месеци и се надеваме дека ќе биде на време за летните одмори“, објавија тие.

Соопштението на Џонсон „обезбеди многу потребен поттик за доверба“ на клиентите во Велика Британија, рече извршниот директор на „EasyJet“, Јохан Лундгрен.

Преземено од: https://www.index.hr/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.