ММС

Објавено на: 02/23/21 12:50 PM

Редици граѓани чекаат да бидат вакцинирани во Загреб

Утрово огромна колона луѓе кои сакаат да се вакцинираат се создаде пред спортската сала на Школата за противпожарна заштита, спасување во Загреб. Имено, вакцинирањето на граѓаните од Загреб започнува денес во Загреб, како дел од втората фаза на вакцинација.

Иако вакцинацијата започнува во 9 часот, граѓаните започнаа да се појавуваат на локацијата околу 7 часот со цел што побрзо да ја добијат својата доза на вакцина. До 9 часот беше формирана колона долга неколку стотици метри, јавува репортерот на Индекс од местото на настанот. Најголемиот проблем, велат граѓаните, е што многумина дошле многу пред закажаниот термин.

„Има хаос. Целосно е дезорганизирано. Јас сум закажан за во 9 часот, но кога ќе ја видам оваа брзина, очигледно е дека ќе чекам со часови. Луѓето кои дојдоа рано создадоа хаос. Стигнав пред 9 и веќе ми беше редот. Мислам дека ќе има проблем и со паркирање. Има многу постари луѓе кои дошле со автомобил. Се плашам дека сите ќе завршат со АстраЗенека. Имам двајца постари родители над 90 години дома. Една година избегнувам нормален живот за да не ги заразувам. Затоа решив да се вакцинирам “, изјави еден жител на Загреб за Индекс.

Тој вели дека минатата година веќе се јавил на својот лекар и искрено не очекувал да му се јави. „И реков дека сум подготвен да бидам меѓу првите што ќе добијам што било, само за да започнам да живеам нормално и без страв да ги заразувам моите родители“, рече тој.

„Некои дојдоа кои беа закажани за во 14 часот и сега ги враќаат назад. Сега ја прашав “, рече друг жител на Загреб, кој исто така е закажан за 9 часот.

Преземено од: https://nova.rs/
Фотографија: Sanjin Strukic/PIXSELL
TANJUG/FOTO HINA/EDVARD SUSAK


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.