ММС

Објавено на: 02/23/21 9:53 AM

Ѓорѓе Балашевиќ оставил непроценливо богатсво – со овој гест семејството Балашевиќ ќе го воодушеви Балканот

Кантавторот Ѓорѓе Балашевиќ за време на неговиот живот објави стотици песни, два романи и стихозбирка, и како што ексклузивно открива „Ало.рс“. Славниот текстописец оставил зад себе многу необјавен материјал што наскоро можеше да ја види светлоста.

Имено, како што изјавил близок извор на семејството на покојниот пејач за Ало.рс. Балашевиќ размислуваат да ги соберат сите необјавени песни и приказни што ги напишал последните години на едно место и постхумно да ги објават во книга.

-Ѓорѓе беше роден поет и го пишуваше целиот свој живот. Никогаш не му недостасуваше инспирација, тој пишуваше природно и спонтано, како што некој дише. Тој знаеше да стави сè во стихови, без разлика дали е сериозно или смешно, а неговите песни лесно се наоѓаа во срцата на многу луѓе – вели извор на почетокот на разговорот за „Ало.рс“ И додава дека не е изненадувачки што Балашевиќ оставил многу необјавен материјал.

– Сè уште не можеме да претпоставиме за колку необјавени песни станува збор. Наследството на Ѓорѓе Балашевиќ допрва треба да се среди, но сигурно е дека неговото семејство ќе објави барем една од неговите книги постхумно. Особено што сите се согласија за тоа – изавил изворот и објаснил дека во првата стихозбирка ќе бидат вклучени оние што ги напишал непосредно пред неговата смрт.

– Станува збор за специјално дело што никого нема да остави рамнодушен. Ѓорѓе пишуваше во бурни и тешки животни ситуации, што ја објаснува причината за чувањето на тој материјал досега. Последните месеци тој беше особено инспириран од невообичаената состојба во светот, што во голема мера влијаеше на општеството, но и на работата на сите уметници. Тој го сакаше животот и не можеше да се помири со фактот дека за помалку од една година во тоа време, светот доби сосема друга димензија. Балашевиќ најлесно можеше да ги опише своите чувства преку стихови, а тоа го правеше речиси до крајот на својот живот – вели изворот и додава дека решавањето на наследството на Балашевиќ ќе биде долг процес.

Балашевиќ почина на 19. февруари на 67-годишна возраст како последица од корона вирусот.

 

Извор: Ало.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.