ММС

Објавено на: 02/22/21 4:29 PM

Европската агенција за лекови ја одобри вакцината на АстраЗенека за сите возрасни групи

Европската агенција за лекови (ЕМА) издаде препорака за употреба на вакцината на АстраЗенека против ковид-19 за сите старосни групи. Ова претставува силен сигнал за сите граѓани дека се работи за безбедни и ефикасни вакцини – велат од Европската комисија. Откако Германија и Белгија изразија сомнеж за ефикасноста на оваа вакцина кај лицата постари од 65 години, од Комисијата истакнуваат дека секоја земја членка сама си одлучува дали ќе има одредени ‘дополнителни и построги барања’ во однос на употребата на вакцините, се’ додека тоа не е во спротивност со препораките на ЕМА.

Комисијата апелираше и интернет платформите како Facebook, Youtube, Google I Twitter итно да поработат на решение за дезинформаците кои се споделуваат на социјалните мрежи кога се во прашање вакцините против коронавирусот.

Живееме во услови на глобална здравствена криза, а проверените информации може да спасат живот – порачуваат од Брисел.

Од договорените 2,6 милијарди вакцини на ниво на ЕУ, во моментот во производство се 1, 2 милијарди, што според очекувањата на Брисел би требало да овозможи вакцинација за 70 проценти од населението во ЕУ до крајот на летото.

Фото:   Илустрација / Pixabay

Извор:         rtv.rs


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.