ММС

Објавено на: 02/20/21 6:21 PM

Филипче: Лесна локална реакција на вакцината против Ковид-19 кај неколку здравствени работници

Локално црвенило, мал оток околу местото каде е извршено боцкањето и мала болка, се регистрирани кај неколку од здравствените работници кои примија вакцина против Ковид-19 во модуларната болница при Инфективната клиника во Скопје.

Ова за МИА го изјави министерот за здравство Венко Филипче, кој рече дека станува збор за лесна локална реакција на вакцината.

– Освен црвенило, мал оток и болка, друга реакција на вакцината досега нема, посочи Филипче.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.