ММС

Објавено на: 02/18/21 2:30 PM

Поставена нова ѕвезда на Горан Пандев на струмичкиот плоштад

На плоштадот „Гоце Делчев” во Струмица денеска повторно е поставена ѕвездата на најдобриот македонски фудбалер, Горан Пандев, која беше искорната и украдена во ноември 2018 година.

– Верувам дека овој пат ѕвездата на Пандев нема да му пречи на никој и ќе остане на градскиот плоштад. Ќе ја чуваме исто како и што се радуваме на успесите на Пандев и промоцијата на нашата општина и држава, рече градоначалникот Коста Јаневски.

Ѕвездата беше поставена во 2010 година како симбол за освоената титула на Пандев европски и светски фудбалски шампион со италијанскиот Интер.

-Немам  коментар,  изјави Горан Пандев тогаш.

Пандев не само што е предводник на македонската фудбалска репрезентација, додека во Струмица има Академија каде членуваат околу 400 млади фудбалери. Паралелно гради и Спротски центар со фудбалски стадион.

Досега не се откриени сторителите на кражбата на ѕвездата на Пандев од плоштадот во Струмица.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.