Јајце меѓу најубавите мали градови во светот
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 02/15/21 8:12 PM

Јајце меѓу најубавите мали градови во светот

Американскиот портал „T hrillist“ објави листа на најубави мали градови во светот, меѓу кои се најде и градот Јајце, познат по природните убавини, но и по историјата, а во него во 1943 година е одржано и понатото Второ заседание на АВНОЈ.

„На Босна и Херцеговина не и’ недостасуваат стари, планински градови, но ниеден не е сочуван како Јајце. Ова гратче било и седиште на босанските кралеви, во него и сега може да се види тврдината и да се истражуваат улиците на стариот град“, наведува американскиот портал, пренесува сараевско „Ослобоџење“.

Во Јајце е и водопадот на Плива, еден од 12-те наубави водопади во светот.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7