ММС

Објавено на: 02/15/21 4:16 PM

Еве како се прават звучните ефекти во вашиот омилен филм

За да се снима квалитетен филм, не е доволно тоа што има добра приказна, добар режисер и актери кои знаат што прават. Подеднакво важно е сите технички детали за неговото производство да бидат во согласност со стандардите, а тоа секако вклучува звучни ефекти.

Подолу ќе ви откриеме што навистина се крие зад најчесто користените звучни ефекти во популарните филмови.

Татнеж на чудовишта
Верувале или не, за да го постигнете овој звук, се снима триење на надуени балони со вашите раце. Оваа техника се користеше за потребите на филмот „Годизила“ од 2014 година, но и на многу други филмови со чудовишта.

Звукот на дождот
Автентичните звуци на дожд понекогаш не се доволно гласни за да бидат ефективни во филмовите. Наместо тоа, експертите за звучни ефекти често го користат звукот на пржење на сланина.

Звукот на кршење
Кога филмските чудовишта газат и уништуваат сè пред нив, луѓето задолжени за дизајн на звук на филм имаат навика да користат аудио запис за кршење целер на половина.

Звукот на копитата на коњите
Ова е една од најпрепознатливите звучни ефекти во историјата на филмот и се создава со едноставно тропање на празните половини од кокос на тврда подлога.

Звукот на летање стрела
Тешко е адекватно да се снима летот на стрелките и практично е невозможно да се огласи. Затоа, режисерите одлучија да ги снимат звуците произведени од кршење стебленца од бамбус пред микрофонот, а потоа да го користат за сцени во кои летаат стрели.

Удар со нога и рака
Паѓањето на сурово месо на цврста површина дава совршен звучен ефект за борбени сцени од рака на рака. Меѓутоа, понекогаш, звуците што се создаваат при тепање месо се користат за истата намена.

Пукање
Вистинскиот звук на пиштолот е генерално премногу гласен за потребите на долгометражните филмови, поради што звучните ефекти на снимањето обично се постигнуваат со помош на пневматски спојувач.

Звукот на човечкото тело што паѓа
Кога треба да се направи звучен ефект за сцена во која нашиот херој поради некоја причина паѓа на земја, се користи аудио запис за тешка книга што паѓа на истата површина за таа намена.

Звукот на оган
Звукот на оган на филмот се постигнува со помош на т.н. воздушна фолија од меури, позната по крцкањето.

Преземено од: https://citymagazine.rs/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.