ММС

Објавено на: 02/15/21 4:23 PM

Заменик градоначалникот на Белград на вработените во пунктовите за вакцинација им испратил 15 торти

Денес 150 лица ги вакцинираат граѓаните на Република Србија на саемот во Белград, а заменик-градоначалникот Горан Весиќ им купи и им испрати 15 торти во знак на благодарност.

Тој изјави дека вработените на пунктовите  за вакцинација не оделе ниту на  зимување ниту на журки, туку секој ден за да се заштитат од короновирусот.

„ Купив петнаесет торти и ги испратив на пунктовите на Белградскиот саем на медицинските лица кои го вакцинираат нашиот народ дури и денес, на Денот на државноста“,  напиша Весиќ на Фејсбук.

Весиќ посочи дека здравствените работници кои работат на пунктовите за вакцинација ќе добијат 10.000 динари од градот

„ Белград ќе ги награди овие луѓе. Сите оние кои не припаѓаат на здравствениот систем на Републиката, за што претседателот Вучиќ објави еднократна помош од 10.000 динари, а кои работат на пунктови за вакцинација, ќе добијат 10.000 динари од градот. Тоа е моја одлука и не ми е гајле што ќе ми каже некој за тоа. Јас се грижам за луѓето кои работат на местата за вакцинација. Досега тие вакцинираа 189 илјади и повторно вакцинираа 36 илјади наши сограѓани. Почнувам со нив на контролните пунктови секое утро. Тие се најважни за мене. Јас не сум од политичарите кои сметаат дека позицијата во која се наоѓа постои поради нив. Напротив. Мислам дека политичарите треба  да работат за граѓаните, да покажат внимание и да ги решаваат проблемите. И го правам тоа секој ден. Да неме забуна, тортите  што ги испратив на Саемот денес, ги купив на свој трошок. Јас сам платив за нив. Среќен Ден на државноста на секој што работи на пунктови за вакцинација. Вие ја вршите најважната работа во земјата повеќе од еден месец, без која нема опстанок на народот! Затоа, благодарам – напиша Весиќ на Фејсбук.

 

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.