ММС

Објавено на: 02/14/21 8:48 PM

Немири во Париз, протест против „антимуслиманскиот“ закон

Активисти се собраа денес во Париз, барајќи од француската влада да се откаже од законот насочен кон искоренување на исламистичкиот екстремизам.

Демонстрантите тврдат дека тој може да ги наруши верските слободи и да ги претвори сите муслимани во потенцијални осомничени.

Група муслимански, антирасистички, левичарски, пропалестински и други активистички организации го организираа денешниот митинг во близина на плоштадот Трокадеро спроти Ајфеловата кула, со барање да се повлече нацрт-законот. Околу 150 лица, вклучително и муслимани и немуслимани, учествуваа на мирниот протест, пренесува Ројтерс.

Владата инсистира на тоа дека законот не е насочен кон муслиманите, но се обидува да го запре издавањето потврди за невиност, полигамија и присилни бракови, како и да ги воведе сите деца на возраст од три и повеќе години на училиште и да ги заостри правилата за финансирање и функционирање на џамиите и верски здруженија.

Други религии, од будисти до римокатолици, се жалеле дека и тие можат да трпат последици од законот.

Но, демонстрантите на денешниот протест изјавија дека Франција веќе има законски средства за тоа и дека законот ја стигматизира религијата број два во земјата, иако повеќето француски муслимани не се залагаат за екстремистички ставови.

Некои го опишаа како политички трик на Макрон да ги придобие конзервативните и крајно десни гласачи пред претседателските избори следната година.

„Не вреди да се напаѓа целата заедница затоа што едно лице направи ужасно дело“, рече Зајнаб Буабиди, жена од париското предградие Конфланс-Сен-Онорин, каде што во октомври беше обезглавен учителот Самуел Пати, откако покажа карикатури на пророкот Мухамед. сатиричниот весник „Шарли Ебдо“ за дебата за слободата на изразување.

Преземено од: https://www.b92.net/
Фотографии:  Tanjug/AP Photo/Thibault Camus


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.