ММС

Објавено на: 02/14/21 8:38 PM

Илон Маск го повика Владимир Путин на разговор

Извршниот директор на американската компанија Тесла, Елон Маск преку Твитер го покани рускиот претседател Владимир Путин да му се придружи во разговорот на социјалната мрежа Клабхаус.

Во следниот твит, Маск напиша на руски јазик: „Би ми било голема чест да разговарам со вас“, пренесува Business Insider.

Весникот наведува дека од поканата на Маск не било јасно зошто тој се обидел да се поврзе со претставниците на Кремљ, односно официјалната наредба на претседателот на Русија, Владимир Путин.

„Клабхаус“ е аудио социјална платформа, на која пишаните пораки не можат да се разменуваат, но можна е само вербална комуникација.

Апликацијата дозволува приватни разговори, но „Клабхаус“ досега организираше масовни настани, за време на кои луѓето можеа да се приклучат и да ја слушаат дискусијата меѓу говорниците.

Кремљ сè уште не одговорил на повикот на Маск.

Преземено од: https://indeksonline.rs/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.