ММС

Објавено на: 02/14/21 8:31 PM

Еве како правилно да подготвите ориз

Готвењето ориз изгледа како лесна работа, но тоа воопшто не е. Постојат одредени методи на кои треба да се придржувате доколку сакате правилно да готвите ориз, но зависи и од тоа во што ќе готвите – во тава, микробранова печка или во рерна.

Еве николку совети како да подготвите ориз во секоја од горенаведените категории и како секогаш да излезете добар оброк.

  1. Тенџере на шпорет / плоча за готвење

Ставете 1,5 чаши вода на една чаша ориз, ставете го огнот на среден оган додека не зоврие водата, а потоа намалете на најтивко, покријте го и оставете го да се готви 13 минути. Кога ќе ја исклучите плочата за готвење, оставете ја во тенџерето уште 10 минути.

  1. Во рерна

Земете две чаши ориз и 3 чаши зовриена вода. Покријте ја тавата и ставете ја во рерна на 180 ° C 35 минути. Исто така, оставете го да стои 10 минути.

  1. Во микробранова печка

Ставете 2 чаши зовриена вода на една чаша ориз. Гответе 12 минути, без капак. Извадете го, покријте го и оставете го да отстои 10 минути.

Преземено од: https://www.kurir.rs/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.