ММС

Објавено на: 02/14/21 6:22 PM

Како да ја вратите свежината на купената брокула која овенала и изгубила боја?!

Кога одиме на шопинг, честопати избираме овошје и зеленчук што се продава со цел да заштедиме пари, но честопати се случува да не ги користиме веднаш.

Ако чуваме храна што брзо ја губи својата свежина правилно – без претходно миење, во делот од ладилникот што е наменет за чување овошје и зеленчук, тие ќе можат да стојат подолго.

Но, што ако заборавите на купената брокула и таа започне да губи боја?

Ќе биде доволно да извадите дел од коренот со нож, а потоа да го ставите во чаша вода и да го вратите во фрижидер. Многу наскоро брокулата ќе ја врати својата боја и свежина, па можете да ја подготвите за јадење.

Преземено од: https://www.telegraf.rs/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.