Тотален хедонизам за Денот на вљубените: Чоколадно суфле со прелив од малина
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 02/14/21 6:16 PM

Тотален хедонизам за Денот на вљубените: Чоколадно суфле со прелив од малина

Израдувајте ја  вашата сакана личност со едноставно и вкусно суфле од чоколадо. Исклучително едноставна и  вкусна торта.

Состојки:

За суфле:

3 јајца

250 грама путер (може да биде и маргарин)

250 грама чоколадо за готвење

100 грама шеќер

150 грама брашно

малку сол


За полнење:

200 грама малини

200 мл вода

2 лажици шеќер

1 лажица густина

Подготовка:
Ставете го чоколадо и путерот да се стопат, и за тоа време, матете јајца и шеќер, додајте го брашно и солта. Додадете го стопено чоколадо и путер и промешајте сè. Ставете во корпи и печете на 220 степени, 7 минути ако сакате да бидат повеќе течни. Ако сакате да бидат помалку течни, печете 10 минути. Послужете ги млаки со сос од малина. Можете исто така да додадете лажичка сладолед од ванила.

Прелив:
Ставете ги малините во сад, ставете вода, додадете шеќер, промешајте и варете 5 минути на средна топлина. Промешајте го згуснувачот со малку вода и истурете го во шербетот од малина и мешајте додека не се згусне. Истурете го преливот врз суфлето.

Преземено од: https://www.kurir.rs/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7