ММС

Објавено на: 02/14/21 3:27 PM

Сисак и Петриња се поместени за 86 сантиметри од силниот земјотрес

Државната геодетска управа изврши подготовки и прецизни контролни сателитски мерења (ГНСС) во земјотресното подрачје на Глина, Петриња и Сисак од 4 до 28 јануари.

Утврдено е дека Петриња и Сисак се движеле нагоре до 86 сантиметри, изјави денеска Главниот штаб на Централниот комитет на Република Хрватска, а пренесува Индекс.хр.

„Врз основа на добиените резултати и анализата на координатите на фиксни точки на геодетската основа пред и по земјотресот, утврдено е дека најголемото поместување е прикажано од точките во областа Петриња со средни поместувања од 45 сантиметри во југоисточен правец, додека средните поместувања за Глина се 10 сантиметри во северозападен правец, односно 10 сантиметри во источен правец за областа Сисак. Исто така, утврдена е висинска смена од 10 сантиметри (спуштање на земјата) за областа на градот Глина “, објави Управата за цивилна заштита на Република Хрватска на својата официјална веб-страница.

Првите официјални резултати на Државната управа за геодети

Администрацијата за цивилна заштита (ЦЗ) на Република Хрватска посочува дека ова се првите официјални резултати направени од Државната управа за геодети. Овие резултати ќе се користат за планирање на активности поврзани со обновување на геодетската основа, спроведување на хомогенизација на катастарските планови, неопходни катастарско-геодетски мерења и упатства за понатамошно истражување и дејствување заради рехабилитација и прецизно координирано дефинирање на просторот.

Од разорниот земјотрес со јачина од 6,2 степени кои ја погодија областа Петриња и Сисак во округот Сисак-Мославина на 29 декември 2020 година, во изминатиот период имаше голем број средни и слаби земјотреси.

Последниот беше синоќа, 21 минути по полноќ, кога сеизмолозите од Сеизмолошката служба на Република Хрватска забележаа умерен земјотрес со епицентар на 9 км западно од Петриња, со јачина од 3,4 степени според Рихтер, и интензитет во епицентарот 4- 5 степен на скала ЕМС, известува Индекс.хр.

Преземено од: https://www.b92.net/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.