ММС

Објавено на: 02/14/21 1:43 PM

Ебола повторно се шири во Гвинеја, четири лица почнати

Четири лица починаа од ебола во југоисточна Гвинеја, соопштија денеска властите во таа земја.

Министерот за здравство Реми Лама за АФП изјави дека официјалните лица се „навистина загрижени“ за смртта, прва по епидемијата 2013-16 година. година, која започна во Гвинеја и остави 11.300 мртви низ целиот регион.

Една од најновите жртви во Гвинеја беше медицинска сестра на која и се слоши кон крајот на јануари и беше погребана на 1 февруари, изјави за локалните медиуми шефот на Националната агенција за здравствена безбедност, Сакоба Кеита, пренесува Гардијан.

– Меѓу оние кои учествуваа на погребот, осум лица покажаа симптоми: дијареја, повраќање и крварење. Тројца починаа, а четворица се во болница – рече тој.

Четири смртни случаи од хеморагична треска од ебола се случија во југоисточниот регион Нзерекоре, рече тој.

Кеита, исто така, за локалните медиуми изјави дека еден пациент „избегал“, но бил пронајден и хоспитализиран во главниот град Конакри. Тој ги потврди коментарите за Франс прес без да даде повеќе детали.

Преземено од: https://www.blic.rs/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.