ММС

Објавено на: 02/14/21 1:07 PM

Цел град е во карантин поради нов сој на Ковид 19 – Мајка, татко и ќерка од Нов Зеланд се заразени

Премиерката на Нов Зеланд, Jacасинда Ардерн нареди тридневно затворање на градот Окланд поради појава на три необјаснети случаи на КОВИД-19 во заедницата.

На граѓаните на најголемиот град во Нов Зеланд, кои бројат 1,7 милиони, им е наредено да останат дома од полноќ, кога започнува карантин на трето ниво во кој се затвораат училиштата и бизнисите, покрај основните услуги.

Ардерн рече дека затворањето е воведено само затоа што „може да биде еден од побрзо преносливите соеви на ковид дека мора да дејствуваме со висок степен на претпазливост“.

Премиерката ја објави мерката по итен состанок со други врвни владини претставници. Таа рече дека решиле претпазливо да и пристапат се додека не дознаат повеќе за епидемијата.

Мајка, татко и ќерка од Окланд се заразени. Официјални лица изјавија дека мајката работи во авиокомпанија за перење и се истражува дали има врска со заразените патници.

Нов Зеланд затвора за прв пат по шест месеци и претставува значителен неуспех во голема мера успешните напори на државата да го контролира вирусот.

Нов Зеланд, со население од 5 милиони луѓе, пријавил вкупно нешто над 2.300 заразени и 25 починале од почетокот на пандемијата.

Преземено од: https://dnevnik.hr/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.