ММС

Објавено на: 02/14/21 12:37 PM

Косово денеска бира премиер

Лидерите на политичките партии и кандидатите за премиер на Косово денеска ги повикаа косовските граѓани да излезат и да гласаат на предвремените парламентарни избори.

Кандидатот на Демократскиот сојуз на Косово за премиер, Авдулах Хоти, ги повика граѓаните да го искористат своето право на глас.

„Очекувам да имаме редовен изборен процес, со цел да се задржат стандардите за организирање избори во согласност со европските стандарди, каде што граѓаните можат слободно да го кажат своето мислење“, рече тој.

Албин Курти, кандидат за премиер од редовите на Движењето Самоопределување, рече дека иднината на Косово по изборите ќе биде како белиот и светлиот ден денес.

„Косово, како независна држава, се враќа кај луѓето (граѓаните) оваа недела, ние мора да гласаме за земјата“, истакна тој за медиумите.

Кандидатот за премиер од редовите на Демократската партија на Косово, Енвер Хоџај, рече дека денес граѓаните се соочуваат со две можности.

“Денес е ден кога зборуваат граѓаните, а не политичарите. Тие се соочуваат со две можности, кои се соочуваат со економско закрепнување или се соочуваат со магла и изолација на земјата. Им посакувам успех на сите граѓани”, рече Хоџај.

Претседателот на Алијансата за иднината на Косово и нејзин кандидат за претседател на Косово, Рамуш Харадинај, ги повика граѓаните да гласаат затоа што Косово се соочува со многу предизвици. Денес шефот на Канцеларијата за Косово и Метохија, Петар Петковиќ, исто така ги повика граѓаните од српска националност да излезат на гласање во Косово и да ја поддржат Српската листа.

„Имаме многу предизвици со кои се соочуваме со пандемијата и со Србија“, рече тој. На изборите на 14 февруари право на глас имаат 1.794.862 граѓани, кои можат да гласаат во 888 центри низ Косово, со вкупно 2.382 избирачки места. Според информациите од ЦИК, сите избирачки места биле отворени на време. Гласањето ќе трае до 19 часот, додека првите прелиминарни резултати од денешните избори се очекуваат околу 22 часот.

Преземено од: https://beta.rs/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.