ММС

Објавено на: 02/14/21 12:08 PM

Нов силен земјотрес кај Фукушима, страв од неправилност во работењето на нуклеарните централи

Земјотрес со јачина од 5,2 степени според Рихтеровата скала утрово ја погоди областа на префектурата Фукушима, еден ден откако многу посилниот земјотрес го погоди истиот регион.

Јапонската агенција за метеорологија објави дека земјотресот ја погодил Фукушима рано утрово.

Епицентарот бил на длабочина од 50 километри. Нема извештаи за жртви или штети од новиот земјотрес.

Земјотрес со јачина од 7,3 степени според Рихтеровата скала вчера ја погоди префектурата Фукушима, каде што предизвика бројни одрони.

Земјотресот не предизвика цунами и нема неправилности во работењето на нуклеарните централи како што беше по силниот земјотрес што ја погоди истата област на 11 март 2011 година кога започна голем бран и предизвика најголема нуклеарна криза во минатото 25 години

Сепак, граѓаните се во голем страв дека поради нови земјотреси, нешто повторно може да тргне наопаку и да истече радиоактивна течност.

Земјотресите се чести во Јапонија, која е во една од најсеизмички најактивните области во светот.

Преземено од: https://mondo.rs/
Фотогарфија: Tanjug/AP/Hironori Asakawa/Kyodo News


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.