ММС

Објавено на: 02/13/21 3:24 PM

Новоинфицирани 357 од 3.121 тестирани, во последните 24 часа од Ковид-19 починале петмина

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 3.121 тестирања, а регистрирани се 357 нови случаи на ковид-19 во:

Скопје – 140, Кавадарци – 35, Прилеп – 32, Велес – 23, Охрид – 19, Куманово – 14, Тетово – 11, Неготино – 10, Гостивар – 7, Битола и Струга –по 6, Штип, Гевгелија, Берово и Богданци – по 5, Ресен, Делчево и Крушево – по 4, Струмица, Валандово и Кратово – по 3, Кочани, Крива Паланка, Радовиш и Пробиштип – по 2, Кичево, Свети Николе, Демир Хисар, Македонски Брод и Демир Капија – по 1.

Регистрирани се 122 оздравени пациенти од:

Скопје – 45, Кавадарци – 16, Гостивар и Дебар – по 8, Велес – 6, Гевгелија – 5, Прилеп, Куманово и Берово – по 4, Тетово, Кочани и Кичево – по 3, Неготино, Битола, Ресен, Струмица и Виница – по 2, Штип, Крушево и Дојран – по 1.

Пријавени се вкупно 5 починати лица.  Починати се 2 пациенти од Струга (71г и 67г) и по еден смртен случај е пријавен од Штип (75г), Гостивар (71г) и Скопје (76г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Направени се 3.121 тест преку: ИЈЗ-435, ЦЈЗ Скопје-63, Авицена-336, Биотек-264, Жан Митрев (Филип Втори)-146, Систина-251, лабораторија Лаор–348, МАНУ-116, Судска медицина-3, ЦЈЗ Битола-77, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, ГАК-0, Синлаб-183, Ремедика-26, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 858, УК Пулмологија со алергологија–7, ГОБ 8-ми Септември-7, лаборатории од странство-0.

Досега во земјата се направени вкупно 485.147 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 96.872, бројката на оздравени пациенти е 87.446, на починати е 2.976, а бројот на активни случаи изнесува 6.450.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови, Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 42311, активни 2967

Куманово 5357, активни 246

Тетово 5259, активни 221

Прилеп 4815, активни 295

Гостивар 3701, активни 127

Штип 3564, активни 81

Битола 3316, активни 137

Велес 3282, активни 245

Охрид 3031, активни 388

Кавадарци 2932, активни 417

Струмица 2614, активни 148

Струга 2313, активни 167

Кочани 1771, активни 53

Кичево 1747, активни 74

Свети Николе 1098, активни 26

Гевгелија 1072, активни 101

Неготино 1039, активни 86

Дебар 777, активни 45

Ресен 776, активни 66

Крива Паланка 758, активни 43

Радовиш 739, активни 48

Делчево 698, активни 211

Берово 623, активни 36

Пробиштип 521, активни 20

Виница 503, активни 24

Валандово 337, активни 14

Демир Хисар 256, активни 11

Македонски Брод 250, активни 11

Кратово 252, активни 28

Богданци 233, активни 11

Крушево 233, активни 42

Демир Капија 227, активни 42

Македонска Каменица 192, активни 4

Пехчево 183, активни 4

Дојран 92, активни 11

Mинистерство за здравство


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.