ММС

Објавено на: 02/13/21 4:44 PM

(видео) Ги корумпира ли Владата медиумите? – Бајдевски за идејата за фонд за медиуми

Во 2021 треба да имаме интервенции во законот за АВМУ и да се усогласиме со директива на ЕУ за технички карактеристики и да ивидме што можеме да направиме, најави во емисијата Стадион на Канал 77, Александар Бајдевски,заменик министер за информатичко општество и администрација.

-Вредно е за внимание и она што го говори Гаврилов за фонд за медиумите, вредно за внимание и тоа што го зборуваат локалните медиуми за член 102. Една од главната битка е супституција на понрашениот член за директно мешање во работата на медиумте. Треба да направиме одржлив систем. Ќе ги ставиме работите на маса и да дојдеме до едно заедничко прифатливо решение, рече Бајдевски во Стадион.

iframe width=”560″ height=”315″ src=”https://www.youtube.com/embed/Atw6IQg-XhQ” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen>


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.