ММС

Објавено на: 02/13/21 10:26 AM

Снегот го отежнува сообраќајот, забрана за камиони на патиштата Гостивар-Кичево и Маврово-Дебар

Поради врнежи од снег и ниски температури претпладнево во 10 часот е воведена забрана за сообраќај на тешки товарни возила на патниот правец Гостивар – Кичево преку планинскиот превој Стража, соопшти Диспечерскиот центар на ЈП „Македонијапат”.

Забрана за сообраќање на камиони од 7 часот изутрината има и на патот Маврово-Дебар.

Од Управата за хидрометеоролошки работи информираа дека пообилни врнежи од снег се очекуваат во попладневните и во ноќните часови кон недела, особено во југозападните делови.

До крајот на денот насекаде ќе се формира снежна покривка, а понекаде во југозападните делови висината на снежната покривка ќе надмине 20 сантиметри.

На планините снежната покривка ќе се зголеми.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.