ММС

Објавено на: 02/13/21 10:11 AM

(ВИДЕО) Вака не било во Москва од 1973 година: Висината на снежната покривка во главниот град е 40 сантиметри

Дневниот рекорд во количина на паднат снег е срушен, откако за 24 часа во руската престолнина наврна една третина од просекот за месец февруари, изјави метереологот Михаил Леус, а пренесува српски „Танјуг“.

За Москва тоа е нов деневен рекорд во однос на количина на паднат снег во овој период од годината, а претходниот рекод бил поставен во далечната 1973 година. „Снежна апокалипса“ е името кое граѓаните на рускиот главен град го смислија за да ги опишат врнежите и временската ситуација во изминатиот ден.

Повеќе од 60.000 комуналци и 13.500 специјални возила постојано ги чистат улиците. Воздушните линии во Москва исто така се афектирани од снегот, одложени се приближно 30 летови, а пет од нив се откажани.

 

 

 

Фото:

Twitter


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.