ММС

Објавено на: 02/12/21 3:59 PM

Во последните 24 часа – 2.596 тестирања, 367 новозаразени, петмина починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2596 тестирања, а регистрирани се 367 нови случаи на ковид-19 во:

Скопје – 167, Прилеп – 37, Кавадарци – 33, Охрид – 17, Велес – 15, Куманово и Тетово – по 14, Гостивар и Неготино – по 12, Штип и Гевгелија – по 7, Битола – 6, Струга и Кратово по – 4, Струмица и Ресен – по 3, Кочани, Делчево, Пробиштип и Крушево – по 2, Кичево, Крива Паланка, Берово и Валандово – по 1.

Регистрирани се 202 оздравени пациенти од:

Скопје – 105, Куманово – 18, Кавадарци – 14, Тетово – 11, Штип – 8, Неготино – 7, Гевгелија -6, Велес и Кочани – по 5, Гостивар, Крива Паланка и Демир Капија – по 4, Струмица и Ресен – по 3, Кичево и Демир Хисар – по 1.

Пријавени се вкупно 5 починати лица. Починати се 2 пациенти од Скопје (91г и 83г) и по еден смртен случај е пријавен од Гостивар (77г), Крива Паланка (40г) и Демир Хисар (65г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Направените 2.596 теста се преку: ИЈЗ-409, ЦЈЗ Скопје-62, Авицена-305, Биотек-400, Жан Митрев (Филип Втори)-154, Систина-198, лабораторија Лаор–183, МАНУ-87, Судска медицина-2, ЦЈЗ Битола-91, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, ГАК-0, Синлаб-46, Ремедика-21, лабораторија болница Козле-21, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 610, УК Пулмологија со алергологија–3, ГОБ 8-ми Септември-4, лаборатории од странство-0.

Досега во земјата се направени вкупно 482.026 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 96.518, бројката на оздравени пациенти е 87.324, на починати е 2.971, а бројот на активни случаи изнесува 6.223.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови, Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 42174, активни 2876

Куманово 5343, активни 236

Тетово 5248, активни 213

Прилеп 4783, активни 267

Гостивар 3694, активни 129

Штип 3559, активни 78

Битола 3310, активни 133

Велес 3259, активни 228

Охрид 3012, активни 369

Кавадарци 2897, активни 398

Струмица 2611, активни 147

Струга 2307, активни 163

Кочани 1769, активни 54

Кичево 1746, активни 76

Свети Николе 1097, активни 25

Гевгелија 1067, активни 101

Неготино 1029, активни 78

Дебар 777, активни 53

Ресен 772, активни 64

Крива Паланка 756, активни 41

Радовиш 737, активни 46

Делчево 694, активни 207

Берово 618, активни 35

Пробиштип 519, активни 18

Виница 503, активни 26

Валандово 334, активни 11

Демир Хисар 255, активни 10

Македонски Брод 249, активни 10

Кратово 249, активни 25

Богданци 228, активни 6

Крушево 229, активни 39

Демир Капија 226, активни 41

Македонска Каменица 192, активни 4

Пехчево 183, активни 4

Дојран 92, активни 12

 

Министерство за здравство


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.