ММС

Објавено на: 02/11/21 8:54 PM

Издадена е согласност: Црна Гора ќе ја увезе руската вакцина Sputnik V

Институтот за лекови и медицински помагала на Црна Гора денеска издаде согласност за увоз на руската вакцина Sputnik V, а првите дози се очекуваат во текот на следната седмица.

Институтот издаде согласност за набавка, односно за увоз за вакцината, постапувајќи во согласност со Одлуката на Владата за условите за давање согласност.

Од Институтот објаснуваат дека вакцината служи за превенција од инфекција со коронавирусот и содржи две компоненти. Се дава во две дози, односно втората се прима 21 ден по примањето на првата.

 

Извор: avaz.ba

Фото:       sputnikvaccine.com


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.