ММС

Објавено на: 02/11/21 5:40 PM

Во воздушна акција во Авганистан убиени 31 Талибанец

Најмалку 31 талибански милитант е убиен во воздушна акција на подрачјето на покраината Белх, во западниот дел на Авганистан, јавува агенцијата Анадолија (АА).

Во соопштението од Командата на 209. Корпус е наведено дека авганистанските сили извршиле воздушна акција врз камп на талибанците во регионот Ак-Тепе.

Наведено е дека во воздушната акција се убиени најмалку 31 талибанец, меѓу кои и талибански официјални претставници.

Од редовите на талибанците сѐ уште не се огласија за нападот.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.